Türkiye plastik poşet kullanmayı yüzde 77 azalttı


Plastik naylon poşet

Plastik alışveriş poşetleri, 2019 yılında 1 Ocak itibarıyla tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başlanmıştı. Bir sene içinde Türkiye naylon poşet kullanmayı yüzde 77,27 azalttı.

 Tüketiciler marketlerde 25 kuruşa poşet almak yerine kendi alışveriş çantalarını edindiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de naylon poşet kullanımı, poşetlerin ücretli hale getirildiği 1 Ocak 2019 tarihinden bu yana yüzde 77,27 oranında azaldı.

Yılda 35 milyar plastik poşetin piyasaya sürülüyordu

Türkiye’de yılda 35 milyar plastik poşetin piyasaya sürüldüğünü ve kişi başına ayda ortalama 35 plastik poşet kullanıldığını belirten yetkililer, bu ortalamanın 10’a düştüğünü söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın konuyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta şunları söyledi: “Bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar adet poşet satıldı, poşet satışından elde edilen Geri Kazanım Katılım Payı gelirinin 210 milyon TL. Elde edilen gelirler karşılığında Çevre Kanunu kapsamında yerel yönetimlere çevre projeleri için mali destek sağlanmaktadır. Bu kapsamda; bakanlığımızca yerel yönetimlerin çevre yatırımları için son 16 yılda 2 milyar 116 milyon TL nakdi yardım yapılmıştır. 2019 yılındaki yardım tutan ise 527 milyon TL’dir”

“İktidar, minik poşetlerden yüzlerce milyon TL’lik bir ekonomi yarattı”

CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un verdiği yanıta karşılık bakanlık, halkın cebinden devasa gelir de elde ettiğini vurgulayarak alınan her 25 kuruşun 10 kuruşundan şirketler ve vergi olarak Hazine’nin de pay aldığını hatırlattı. Kasap, “İktidar, minik poşetlerden yüzlerce milyon TL’lik bir ekonomi yarattı” dedi.

Türkiye’de depozito uygulaması ise zorunlu değil. Plastik, cam, metal içecek ambalaj atıklarının toplanması ve atık miktarının azaltılması için uygulanan depozito, 1 Ocak 2021’de zorunlu olacak.

Çevre Örgütü Greenpeace’in Nisan ayında yayımladığı bir rapora göre, Çin’in yurt dışından plastik atık alımına 2018’de yasak koymasının ardından, bu atıkların yeni adresi Endonezya ve Türkiye oldu.

Türkiye’nin plastik çöp ithalatı aylık 4 bin tondan 42 bin tona çıktı

Plastik poşet kullanımının azalmasının yanı sıra Türkiye’nin plastik çöp ithalatı aylık 4 bin tondan 42 bin tona çıktı.

Çin’in hava kirliliği ve çöp yığınları nedeniyle çöp ithalatına sınırlama getirmişti. Çin’deki bu yasak henüz uygulamaya girmeden plastik atık akışı Malezya, Vietnam ve Tayland’a yönelmişti. Ancak bu ülkelerin de hızlı bir şekilde plastik ithalatına kısıtlamalar getirmesiyle plastik atık akışı Endonezya, Hindistan ve Türkiye’ye kaydı. Bu durum Türkiye’yi adeta çöp ülkesine çevirdi. Kimsenin istemediği çöplere talip olan Türkiye’nin, plastik çöp ithalatı aylık 4 bin tondan bir anda 42 bin tona çıktı. 

Plastik atıklarını ihraç eden ülkelerin başında ise ABD, Almanya, İngiltere ve Japonya geliyor.

Kaynak: BBC


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir