Türkiye Uzay Ajansı’ndan iş ilanı! Başvuru nasıl yapılır?


Türkiye’nin hedefinde 10 yıl içerisinde aya yolculuk etmek var. 2023’te bayrağımızı aya ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda Türkiye Uzay Ajansı(TUA) iş alımları için ilanlar vermeye başladı. TUA’da çalışmak üzere 10 yıl içinde 10 bin uzman alınacak.

Türkiye Uzay Ajansı(TUA) Nedir?

Türkiye uzay yolculuğu

TUA 3 Aralık 2018’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kuruldu. Milli uzay programının hazırlanması üzerinde çalışıyor.

2023’te Türkiye’de yapılan bir uzay aracı, Türkiye’de yapılan yerli bir roket motoru ile aya ulaştıracak. Ama bu yumuşak bir iniş olmayacak. Çarpma şeklinde olacak. Bunu yapabilecek dünyada şu an 7-8 ülke var. Türkiye Uzay Ajansı, 2028 yılında ise aya yumuşak iniş yaparak ayda bilimsel çalışmalar yapacak. Bunun için yüksek bir teknolojiye ve bir hayli dolgun bir bütçeye ihtiyacımız var.

Şimdilik 4 temizlik görevlisi, 2 garson olmak üzere toplam 6 “Destek Personeli” almak için ilan yayınladı. İlanlar resmi gazetede yayımlandı. Başvurular ise İŞKUR‘un web sitesi üzerinden 22 – 26 Şubat 2021 tarihleri arasında alınacak.

Noter kurasına katılacakların isim listesi www.tua.gov.tr adresinde yayımlanacak. Noter kura çekilişi ile ilgili noterlikçe belirlenen yöntemle 09.03.2021 tarihinde Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı hizmet binasında gerçekleştirilecek olup COVİD-19 tedbirleri kapsamında alınan tedbirler dolayısıyla kuranın yapılacağı salona herhangi bir aday alınmayacak.

Ajansın Başındaki isim kim?

Türkiye uzay ajansı başkanı serdar hüseyin yıldırm

Ajansın başındaki isim; Serdar Hüseyin Yıldırım.

İTÜ Uçak Mühendisliği bölümünde eğitim aldı. 1980 yılında  Berlin Teknik Üniversitesi’ne geçiş yaparak, Ulaşım Bilimleri Fakültesi Havacılık ve Uzay Bilimleri bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisansını  Havayolu İşletmeciliği dalında tamamladıktan sonra çeşitli havayollarında 12 yıl çalıştı. Çeşitli ülkelerde proje danışmanlığı yaptı. 2016 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında  müşavir olarak görevlendirildi.

2018 yılında  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Ve şimdi de Türkiye Uzay Ajansının başında. Sloganı da şu: “Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmayacak” 

“Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmayacak. Çok yakın zamanda  uzayda olmayan ülkeler köle haline gelecek ama köle olduğunun farkında olmayacak. Görünürde köle olmayacaklar ama hiçbir şeyde söz sahibi olmayacaklar.”

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir