Ülkeler neden art arda AstraZeneca aşısını durduruyor? | Covid-19


AstraZeneca aşısı

Aşıların Covid-19 salgınının önüne geçmek için bu kadar erken çıkması hepimizi sevindirdi. Peki bu aşıların güvenliği yeterince araştırıldı mı?  Covid-19 aşıları hala deneysel olduğu için, bilim insanları aşının öngörülemeyen kötü yan etkilere sahip olabilir. Uzun vadeli etkileri maalesef bilinmiyor. Covid-19’a karşı geliştirilen ilk iki aşıdan olan Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı yan etkileri ve yaşanan ölümler sebebi art arda durdurulmaya başladı. İşte detaylar…

AstraZeneca aşısını kim üretti?

AstraZeneca aşısı merkezi Cambridge, İngiltere’de bulunan bir İngiliz-İsveç ortaklığında olan ilaç ve biyoloji şirketi tarafından satıldı. Dünyanın en büyük ilaç şirketleri arasında ilk 10’da yer alıyor. Koronavirüs (Covid-19) aşısı AstraZeneca üretimini ise İrlanda Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca ile birlikte geliştirdi. Aşı, 50’den fazla ülkede yetişkinlerde kullanım için onaylandı. İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da yapılan araştırmalarda güvenli ve etkili olduğu test edildi. Peki ya uzun vadeli etkileri?

Ülkeler neden aşıyı durdurma kararı aldı?

Danimarka’da bir doz aldıktan 10 gün sonra bir kişi öldü. Bunun üzerine bazı kişilerde kan pıhtısı raporları alındı. Bu raporlarla Danimarka AstraZeneca aşısını durduran ilk ülke oldu. Ancak bunun sebebinin AstraZeneca aşısı olduğuna dair net bir kanıt yoktu. Bu durdurma kararı diğer ülkelerde de paniğe yol açtı. Norveç, İzlanda, Bulgaristan, Tayland ve Kongo ne yapacaklarını düşündürken Cumartesi günü, Norveçli yetkililer, AstraZeneca aşısı olan 50 yaşın altındaki dört kişinin alışılmadık derecede düşük trombosit sayısına sahip olduğunu ve bu durumun ciddi kanamalara yol açabileceğini bildirdi. Bu bilgilerin ardından İrlanda ve Hollanda da aşıyı durdurma kararı aldı.

Astra-Zeneca

Norveçli doktorlar Pazartesi günü, AstraZeneca aşısı olduktan sonra hastaneye kaldırılan kişilerden birinin de öldüğünü duyurdu.   Fransız Cumhurbaşkanı Macron da dahil olmak üzere bazı Avrupalı ​​liderler aşının etkinliğini sorguladı. Fransa, Slovenya, İspanya ve Portekiz de Pazartesi günü AstraZeneca aşılarını durdurdu.

Kollarda, bacaklarda veya başka yerlerde oluşan kan pıhtıları bazen serbest kalabilir ve kalbe, beyne veya akciğerlere geçerek felçlere, kalp krizlerine veya kan akışının ölümcül bir şekilde tıkanmasına neden olabilir. Ülkeler bu riski göze almamak için kararın geçici süreliğine sadece tedbir için alındığını açıkladı.

AstraZeneca firması bu iddialara ne cevap verdi?

 AstraZeneca ilaç firması, Avrupa’da doz alan 17 milyon kişinin verilerini dikkatlice incelediklerini ancak herhangi bir ülkede “kan pıhtılaşması riskinin arttığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını” söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü durdurmaya karşı çıkıyor

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ülkelerin aldığı aşıyı durdurma kararına karşı çıkıyor. Mevcut verilerin aşının pıhtılara neden olduğunu göstermediğini ve faydaların risklerden daha ağır bastığı için insanların aşılanmaya devam etmesi gerektiğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü ve EMA insanların aşılanmaya devam etmesi gerektiğini ve aşılanmanın küçük risklerinin herhangi bir potansiyel zarardan çok daha büyük bedellerinin olduğunun altını çizdi.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir