Kanser yakında grip gibi bir hastalık olacak


Geçmişten günümüze kadar birçok hastalığa yıllarca çare bulunamadı. Veba salgını, çiçek hastalığı, kızamık gibi hastalıkların eskiden çaresi yoktu. Ama bilim insanları bu hastalıklardan kurtulmamızı sağladı. Günümüzden 100 yıl önce kanser en nadir hastalıklardan biri sayılırken geçtiğimiz yıl 10 milyona yakın bu hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Kanserin tedavisi için çalışmalar yapan araştırmacılar kanserin yakında grip gibi bir hastalık olacağını söylüyor.

Onkoloji’de İz Bırakanlar Zirvesi’nde kanserde yeni tedavi yöntemlerinin gittikçe daha umut verici olduğundan söz edildi.

Yaşlılık ve kanser doğru orantılı

Prof. Besim Öğretmen

Medical University of South California’da Biyokimya ve Moleküler Biyoloji alanında çalışmalarını sürdüren Profesör Besim Öğretmen kansere müdahale ettiklerinde yaşlılığın tetiklendiğini, yaşlılığa müdahale ettiklerinde ise kanserin tetiklendiğini açıkladı.

Alzheimer olanlarda risk az

Bilim insanları Alzheimer’lı hastalarda kanserin riskinin daha az olduğunu tespit etti. Bunun nedeniyle bilinmiyor. Alzheimer’da kanseri yok eden mekanizmayı bularak kansere de çare bulabilirler. Kanser hastaları alzheimer hastası olduklarında kanserden kurtulabilir mi yada alzheimer hastaları kanser olduklarından Alzheimer’dan kurtulabilir mi? Araştırmalar hızla devam ediyor. Bu çalışmalarla kanserle yaşlılığın ilişkisi çözülecek ve yaşlanma da yüksek oranda durdurulmaya çalışılacak.

Elektrikten faydalandık, insan genomunu sıraladık, milyarlarca dolarlık araştırmalar yaptık. Ama sevdiklerimizi bizden çekip alan bu hastalık için hala kesin bir çözüm bulamadık. Kanserli hücreler, radyasyon ve kemoterapi bombardımanına maruz kaldıklarında kendilerine saldıran bu şeye karşı gen ifadelerini değiştirerek koruma kalkanlarını açarlar. Böylece radyasyona ve kemoterapiye karşı dirençli hale gelirler. Kanseri dünyadan tamamen silmek için hiç durmadan çalışan birileri var. insanlık savaşarak bir gün kanseri tamamen yenecek.

Kanser üzerine yapılan yeni çalışmaların çoğunda kanseri tamamen yok etmek yerine kanserli hastanın normal hayatına devam edebilmesini sağlamak isteniyor. Aynı HİV virüsu taşıyan hastanın AİDS olmadan ilaçlarla normal hayatına devam etmesi gibi.

Biz çok umutluyuz. Bilim insanları da öyle. Umarız bu kanser denen hastalık biran önce kronik hastalık olarak görülmekten çıkar.

Neden kanser oluruz?


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir