Kanser yakında grip gibi bir hastalık olacak


15 Paylaşım

Geçmişten günümüze kadar birçok hastalığa yıllarca çare bulunamadı. Veba salgını, çiçek hastalığı, kızamık gibi hastalıkların eskiden çaresi yoktu. Ama bilim insanları bu hastalıklardan kurtulmamızı sağladı. Günümüzden 100 yıl önce kanser en nadir hastalıklardan biri sayılırken geçtiğimiz yıl 10 milyona yakın bu hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Kanserin tedavisi için çalışmalar yapan araştırmacılar kanserin yakında grip gibi bir hastalık olacağını söylüyor.

Onkoloji’de İz Bırakanlar Zirvesi’nde kanserde yeni tedavi yöntemlerinin gittikçe daha umut verici olduğundan söz edildi.

Yaşlılık ve kanser doğru orantılı

Prof. Besim Öğretmen

Medical University of South California’da Biyokimya ve Moleküler Biyoloji alanında çalışmalarını sürdüren Profesör Besim Öğretmen kansere müdahale ettiklerinde yaşlılığın tetiklendiğini, yaşlılığa müdahale ettiklerinde ise kanserin tetiklendiğini açıkladı.

Alzheimer olanlarda risk az

Bilim insanları Alzheimer’lı hastalarda kanserin riskinin daha az olduğunu tespit etti. Bunun nedeniyle bilinmiyor. Alzheimer’da kanseri yok eden mekanizmayı bularak kansere de çare bulabilirler. Kanser hastaları alzheimer hastası olduklarında kanserden kurtulabilir mi yada alzheimer hastaları kanser olduklarından Alzheimer’dan kurtulabilir mi? Araştırmalar hızla devam ediyor. Bu çalışmalarla kanserle yaşlılığın ilişkisi çözülecek ve yaşlanma da yüksek oranda durdurulmaya çalışılacak.

Elektrikten faydalandık, insan genomunu sıraladık, milyarlarca dolarlık araştırmalar yaptık. Ama sevdiklerimizi bizden çekip alan bu hastalık için hala kesin bir çözüm bulamadık. Kanserli hücreler, radyasyon ve kemoterapi bombardımanına maruz kaldıklarında kendilerine saldıran bu şeye karşı gen ifadelerini değiştirerek koruma kalkanlarını açarlar. Böylece radyasyona ve kemoterapiye karşı dirençli hale gelirler. Kanseri dünyadan tamamen silmek için hiç durmadan çalışan birileri var. insanlık savaşarak bir gün kanseri tamamen yenecek.

Kanser üzerine yapılan yeni çalışmaların çoğunda kanseri tamamen yok etmek yerine kanserli hastanın normal hayatına devam edebilmesini sağlamak isteniyor. Aynı HİV virüsu taşıyan hastanın AİDS olmadan ilaçlarla normal hayatına devam etmesi gibi.

Biz çok umutluyuz. Bilim insanları da öyle. Umarız bu kanser denen hastalık biran önce kronik hastalık olarak görülmekten çıkar.

Neden kanser oluruz?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
0
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
6
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
1
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
6
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı