Yerli Google ve Apple mı geliyor? “Dünya GAFAM’dan büyüktür”


20 Paylaşım

Gafam yerli ve milli

Her şeyin yerli ve millisinin sözü veriliyor. Şimdi de “Dünya Gafam’dan büyüktür” sloganıyla yerli ve milli sosyal medya platformları ve teknoloji firmaları kurulacağı açıklandı. Cumhurbaşkanlığı Çin’i örnek göstererek yerli ve milli platformlar kurulacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüm Ofisi, sosyal medya platformları, anlık mesajlaşma uygulamaların yerli muadillerini geliştirmek için çalışıyor.

GAFAM : Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft

Dünya Gafam'dan büyük

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri için “Dünya GAFAM’dan büyüktür” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı “dünya beşten büyüktür” sloganına atıfta bulunarak yerli ve milli bir sisteme geçmenin gerektiğini anlattı.

Çin örnek alınıyor!

Ali Taha Koç, sistemi değiştirmenin yönteminin ise yerli ve milli olmak olduğunu dile getirdi. Ali Taha Koç “dünyada bunu yapabilen ülke Çin” diyerek yerli ve milli olmak için Çin’i örnek gösterdi.

Çin, dünyadaki en kapsamlı ve gelişmiş sansür rejimlerinden birine sahip. Facebook, YouTube, Twitter ve benzeri Batılı sosyal medya platformları Çin’de uzun süredir yasak. Çin hükümeti internet içeriğini kontrol ediyor ve devletin çıkarına uygun görmediği içeriği kısıtlıyor, siliyor veya yasaklıyor. Çin’deki ‘Büyük Güvenlik Duvarı’, internet kullanıcıları rahatlıkla kontrol ediyor. Facebook ve diğer yabancı internet şirketleri Çin’de engellendi ve Facebook’un Çin’i mahkemeye verme çabaları reddedildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç şunları söyledi:

“Bu GAFAM’ın muadillerini yapmamız gerekiyor. Peki bunu dünyada yapabilmiş ülke var mı? Evet var: Çin. Biliyorsunuz bu tür firmaların muadilleri var, Rusya bir aşamada yapmaya başladı. Ancak belli bir ekonomik ve teknolojik altyapıya ihtiyacınız var”

“Bu şirketler bu kadar büyükken özgürlük ve demokrasiden bahsetmek zor”

Ali Taha Koç ilginç sözlerine şöyle devam etti:

Dünya GAFAM’dan (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) büyüktür. Bu GAFAM’ın muadillerini yapmamız gerekiyor. “Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, “Dünya beşten büyüktür.” diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft.

Google, bizim bütün arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik verilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yiyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi filmleri izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip.Bu şirketler bu kadar büyük bir veriye sahip durumdayken sizin özgürlük ve demokrasiden bahsetmeniz biraz zor. Eğer bu firmalar ellerindeki bütün verileri birbirleriyle paylaşsalar hâlimiz harap olur. 

Sosyal medyadan tepkiler geldi

Bu açıklamaların ardından GAFAM sosyal medyada gündem oldu.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
1
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
12
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
2
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
8
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı