Zayıflamak için sabahları çikolata tüketin


Bu dünyada bizi mutlu eden, karşı koyamadığımız yegane şeylerden biri. İçinizden çoğunuz çikolata keşke kilo aldırmasaydı diye geçirdiğinizi hissediyoruz. Bugün size bir müjdemiz var. Sabah yenilen çikolata kilo aldırmıyormuş. 

Sabah 9’dan önce yediğinizde, vücudunuz onu yağ olarak depolamak yerine direk olarak enerjiye çeviriyor. Bu da sizin kilo vermenize yardım ediyor. Üstelik beyninizin daha iyi çalışması için bol bol enerjiye ihtiyacı da var.

Araştırmacılar, sandığımız gibi kakao tüketiminin kilo aldırmak yerine, kilo vermeye yardımcı olduğunu açıkladı. 

 Tel Aviv Üniversitesi’ndeki araştırmacılar her sabah çikolatalı pasta yemenin iş verimini artırdığını öne sürmüşlerdi. 193 aşırı kilolu kişi arasında, kahvaltıyla beraber çikolata da atıştıran kişilerin kilo verdiği gözlemlediler.

New York’taki Syracuse Üniversitesi’nde bir deneme yaptılar. Deneme sonucunda beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu kanıtladılar. 

Her sabah yiyebilirsiniz

Bunu yazarken biz de pek inanmıyoruz ama araştırmacıların yalancısıyız. Düzenli şekilde yemenin hafızayı güçlendirdiği ve soyut düşünme yeteneğini artırdığı kanıtlandı.

Umarız bu araştırmayı sürekli çikolata yediği için kendini suçlu eden bilim insanları yapmamıştır.

Bitter çikolata diyeti

Çikolata bağımlılarından biriyseniz ama kilo vermek istiyorsanız onu hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Siyah yani bitter olanı zayıflamanız için en yakın dostunuz olabilir.

Bazı uzmanlar bitter yani siyah çikolatanın yağ yakmada bile etkili olabileceğini savunuyor. Bitter çikolatanın faydaları da say say bitmiyor. Tabii kakao oranı ne kadar yükselirse faydası da o kadar artıyor. En az yüzde 70 oranında kakao bulunması gerekiyor ki faydalarını görün.

Bitter çikolata antioksidan deposu. Bu yüzden kanser hücrelerine bile etkili olabilir. Küçük 2-3 parça yediğinizde tokluk hissine yardımcı olur.

Anti depresan özelliklerine sahiptir. Beynimizdeki mutluluk hormonlarını harekete geçirir. Bu yüzden stresle baş etmenize yardımcı olur. Cildimizi  ve saçlarımızı da güçlendirir. Yedikten sonra damarları genişleterek tansiyonu düşürür. Göz sağlığına iyi gelir.

Spor ile birlikte tüketilir ise kasların daha iyi çalışmasına bile yardımcı oluyor.

Yani çikolata kilo aldırır diye abartmamak koşulu ile bitter çikolatadan uzak durmayın.  Uzmanlar günde en fazla 5 gram tüketilmesini öneriyor.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir